ایدئولوژی پانتركیسم از همان آغاز همیشه نگاهی نیز به ایران داشته است. نظریهپردازان پانتركیسم/ پانتورانیسم، كه خود اساسا از نوشتههای شرقشناسان اروپایی متحد انگلستان (كه در گرما گرمبازی بزرگ یعنی رقابت امپریالیستی میان روسیه و انگلستان، بر سر آسیای میانه، ایران، افغانستان و هند، طرح دامن زدن به احساسات قومی ترك گرایانه در محورهای جنوبی روسیه را علیه این امپراتوری ارائه دادند) الهام میگرفتند، برخیشان بخشهای شمالی ایران، شامل آذربایجان و ترکمنصحرا را بخشی از امپراتوری آرمانی آینده تركها میپنداشتند.

براستی اکنون که پس از گذشت این همه سال و پوسیده شدن این تفکر که حتی در خود ترکیه هم منزوی شده چطور برخی از هموطنان ما که اکثرا تبریزی ها هستند در مسیر ضربه زدن به منافع ملی کشور گام برداشته و از این تفکر گمراه پیروی میکنند

دوستی ترکیه ای دارم اهل آنکارا به اسم آتیلا که ایشون امسال نوروز و پارسال تابستان به ایران اومد و اکثر شهرهای ایران رو از قبیل مشهد اصفهان شیراز تهران تبریز ارومیه و... گشت همیشه با من درباره ایران حرف میزنه خیلی ایران و زبان و ادبیات فارسی رو دوست داره با این که خودش ترک هست و رشته تحصیلیش هم ادبیات نیست هر روز بخشی از وقتشو به یادگیری زبان فارسی میگذرونه این دوست ترکیه ای حرفهایی که درباره بعضی از فرهنگهای ایرانی زد برام خیلی جالب بود یکیش در مورد همین پانترکیسم و نژاد پرستی بود که میگفت : (( من در عجبم چطور بعضی از آذریهای ایران از پانترکهای منزوی ترکیه که جمعیتشون هم زیاد نیست بیشتر تعصب دارن ، هر وقت با اینها صحبت میکنم (چند تا دوست سلماسی و تبریزی و ارومیه ای داره) از اینکه ترکها چه بوده و چه کرده اند چه تمدنها و امپراطوریهای با عظمتی داشتن ما قوم و نژاد برتر هستیم آتاتورک ال بوده بل بوده حرف میزنن و من هم با کمال تعجب بهشون میگم امروز در ترکیه یک موج اسلامگرایی بپاخاسته که اولا اکثریت به آتاتورک میگن دجّال و کسی که سکولاریسم رو پایه گزاری کرد و اون پانترکیسمی که آتاتورک میگفت منظورش اتحاد کشور ترکیه بوده نه اینکه امپراطوری ترکزبانان رو از چین تا مجارستان راه بندازه حالا شما چطور از شخص و گروه و تفکری که در خود ترکیه اونچنان طرفداری نداره حمایت میکنید مگه کاسه داغتر از آش هستین؟ آتاتورک برای غیر ترکیه ای اهمیت زیادی قائل نمیشد! ما ترکیه ای ها علاقه زیادی به زبان و ادبیات فارسی داریم مردم ما ایران رو دوست دارن و مخصوصا دوره اخیر که ایران موضع جدی و خصمانه ای با اسرائیل گرفته ترکیه ای ها قلبا از ایران حمایت میکنن و نسبت به ایرانیها غبطه میخوریم و شما اگر در مورد این مسئله پانترکیسم بیاید در ترکیه تحقیق کنید اکثر مردم به این حرفها اهمیت نمیدن و دیگه کهنه شده جوابش هم خیلی ساده هست اگر قرار بود ترکزبان ها یک کشور متحد تشکیل بدن چطور بعد از گذشت این همه سال ترکمنستان ، ازبکستان ، قرقیزستان و قزاقستان و ... که هم مرز هستن، نخواستن که با هم یک کشور تشکیل بدن؟ چرا بر سر مسائل کوچک هم با هم اختلاف دارن؟ علتش این هست که بواسطه زمان و مکان و دوری از همدیگه طی قرون متمادی فرهنگ و زبان جداگانه پیدا کردن و غیرممکن هست که بتونن یک زبان معیار مورد قبول همه اقوام آلتایی انتخاب کنن یا بوجود بیارن که درصورت اختراع چنین زبانی چیزی جز قبول یک زبان جعلی بی سابقه نیست! در ضمن چه کسی قرار هست حاکم این امپراطوری بشه کدومیک از اون دولتها حاضر هست از حکومت کنار بکشه یا دستکم تابع یک نفر دیگه بشه وقتی تو کشور خودش مطلقا حکمرانی میکنه و  سوال بعدی اینکه حاکم کل باید آذری باشه یا ترکیه ای یا ازبک یا...؟ اختلاف نژادی یعنی از نظر ظاهر و قیافه رو چطور میشه حل کرد در ترکیه تعداد کسانی که چشم های باصطلاح انگلیسی کج و فارسی بادامی دارن زیاد نیست و مردم ترکیه یک چشم بادامی رو یک غریبه و خارجی در نظر میگیرن و حتی در این زمینه نسبت به مهاجرین ترکزبان ازبک و غیره که از آسیای میانه به ترکیه میان حرفهای نژادپرستانه میزنن و کمتر دختری هست که حاضر بشه یا یکی از اونها ازدواج کنه یا پسری ترکیه ای دخترهای زیبای ترکیه ای رو ول کنه بره یه دختر قرقیز بگیره !!! علت اینکه در این مسائل به صورت افراطی پیش میرن برای من قابل درک نیست چطور ملتی با اینهمه افتخارات و پیشینه مشترک ، خودشو ول میکنه و دنبال این جور مضخرفات هست))

با این اوصاف شما فکر میکنید پانترکیسم از نوع تبریزی چقدر برای آینده ایران خطرناک هست؟ و بدون شک زمانی که این حرکت به شکست منجر شود تا اون زمان چه میزان به فرهنگ و زندگی مردم ایران ضربه جبران ناپذیر وارد خواهد کرد؟

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 تیر 1389    | توسط: جمشید طبری    |    |
نظرات()